Co když pokazíte něco v práci a zaměstnavatel po vás bude chtít náhradu škodu? Řešte to včas
23. 10. 2019

Co když pokazíte něco v práci a zaměstnavatel po vás bude chtít náhradu škodu? Řešte to včas

Přezdívá se jí taky pojistka na blbost. I když nemá s hloupými lidmi nic společného. A o kom nebo spíš o čem je vlastně řeč? O pojištění odpovědnosti za škodu při výkonu povolání. Tenhle dlouhý název i přezdívka ale jednoznačně vystihují důležitou vlastnost tohoto pojištění.

Je totiž vhodné pro všechny, kteří nechtěně způsobí svému zaměstnavateli škodu vlastním pochybením. A nemusí být vůbec hloupé. Při pásové výrobě třeba špatně zmáčknete nějaké tlačítko nebo nepozorností přeprogramujete nějakou drobnost. Jenže taková drobnost může zničit výrobu celé šarže výrobku. Ale možností chyb v nejrůznějších povoláních se vyskytuje celá řada. Můžete ztratit nebo třeba zničit drahý služební notebook nebo ještě hůř služební automobil. Všichni jsme jen lidi a děláme chyby. Nebo nás potká nešťastná náhoda.

Tak proč se nepojistit?

Roční pojistné v případě pojištění odpovědnosti za škodu při výkonu povolání totiž není zase tak finančně náročné. Pohybuje se v řádu stovek až několika tisíc korun  ročně. Samozřejmě záleží na rizikovosti vašeho povolání i nastavených limitech plnění.

Pojistka „na blbost“ se vztahuje na škody na zdraví, škody na majetku i finanční škody. Můžete ji uplatnit i na škody vzniklé při služebních cestách. Při sjednání pojištění si navíc zvolíte, jestli se má vztahovat jen na škody vzniklé v Česku nebo i jinde v Evropě a po světě.

Až do výše 4,5 násobku vašeho průměrného měsíčního platu

Pokud způsobíte svému zaměstnavateli škodu a ten vám vaše pochybení dokáže, může po vás chtít náhradu škody až do výše 4,5 násobku vašeho průměrného měsíčního platu. Zaměstnavatel ji musí vyčíslit a nárok vám oznámit do jednoho měsíce od vzniku škody. To znamená, že není nutné se pojišťovat na extra vysoké částky, pokud nemáte stotisícový plat.

V případě, že je váš průměrný měsíční plat kolem 25 tisíc korun, maximální částka, kterou po vás může zaměstnavatel vymáhat, činí 112 500 Kč. Výše pojistného plnění tak u vás může činit maximálně 115 tisíc.

Nezapomeňte na spoluúčast

Je to logické - v případě uplatnění pojistky musíte počítat se spoluúčastí. Přece jen jste škodu způsobili vy. Výše spoluúčasti se pohybuje od 10 do 30 procent, přičemž procento spoluúčasti se odvíjí mimo jiné od výše pojistné částky.

Nejste si jistí, jestli máte svoje pojištění odpovědnosti za škodu při výkonu povolání nastavené správně, nebo ještě pojistku vůbec sjednanou nemáte? Ozvěte se mi přes stránku s kontakty, určitě s tím umím pomoci.

Monika Pěkná
Autor: Monika Pěkná

    Jako poradce v pojišťovnictví pracuji od roku 2000. Postupně jsem se vzdělávala v investicích a hypotékách. V posledních třech letech se věnuji též prodeji nemovitostí. Mohu tak klientům nabídnout kompletní balíček služeb jako finanční a realitní poradce. Jeden z posledních obchodních případů, tak poukazuje na velkou úsporu času, kterou svým klientům přináším.

Příklad:

     rodina si chtěla pořídit bydlení a oslovila je moje nabídka prodeje bytu. Byli z bytu nadšeni, již několik podobných viděli, ale tento je nejvíce nadchnul. Měli obavu z hypotéky a vůbec z celé té finanční transakce, že to nakonec nevyjde. Nabídla jsem jim, že se o vše postarám, tedy sjednání hypotéky, pojištění nemovitosti a pojištění životních rizik na míru, kdyby měli výpadek příjmu, aby i přesto byli schopni splácet. Vše jsme dotáhli do zdárného konce během 7 týdnů, včetně zápisu do katastru. Klient se mi při předávání přiznal, že nevěřil do poslední chvíle, že až list vlastnictví, kde byl zapsán, jej přesvědčilo, že je vše v pořádku. Byl mi velice vděčný, že jsem je těmi úskalími provedla a pomohla tak k vlastnímu bydlení.

     Pokud Vás cokoliv dalšího zajímá, využijte kontaktů na tomto webu. Ráda se s Vámi sejdu a budu Vám nápomocna.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Pět tajných souvislostí o penězích

zpracováním osobních údajů