Koupě bytu? Ohlídejte si závazky po předchozím majiteli
06. 11. 2019

Koupě bytu? Ohlídejte si závazky po předchozím majiteli

Říkejme jim třeba pan a paní Doubkovi. Paní Doubková dlouho toužila se přestěhovat do většího bytu. Ten malý už jim nestačil. To víte, tři děti, dva dospělí a pes. A tak se pan Doubek rozhlížel po realitním trhu tak dlouho, až našel parádní byt za velmi slušnou cenu. Když se byli na byt podívat, zaujala je kromě velikosti a dispozice bytu také koupelna s velkou masážní vanou. Rozhodli se nemovitost koupit.


Všechno proběhlo v pořádku

Převod finančních prostředků i získání potvrzení od správce domu o tom, že na jejich nový byt nejsou evidovány žádné závazky včetně dluhů. Jaké však bylo jejich překvapení, když po nějaké době přišlo vyúčtování poplatků ještě i za období, kdy byt obývala rodina předchozího majitele. Jeho rodina totiž výrazně překročila zálohy, které sice zaplatila, ale skutečné náklady za vodu a elektřinu vyšplhaly o mnoho tisíc víc. Předseda společenství vlastníků bytových jednotek (zkráceno SVJ) ale zaplacení nákladů po předchozím majiteli požadoval po Doubkových.

Předseda SVJ tvrdil, že dluh mají doplatit manželé Doubkovi a pan s paní naopak trvali na svém, že nic platit nebudou, ať se obrátí na předchozího majitele.


Jak je tohle vůbec možné?

Na straně předsedy SVJ stál paragraf občanského zákoníku, který stanovuje, že při převodu vlastnického práva k určité věci, tedy i k bytu, přebírá nový vlastník práva a povinnosti s danou věcí spojené. To znamená i závady a dluhy.

Na straně rodiny Doubkových zase stála správná připomínka, že byt kupovali bez vědomí dluhu na bytě. O bezdlužnosti předchozího majitele vůči domu měli od správce dokonce i potvrzení. Jenže potvrzení se týkalo záloh, ne reálné spotřeby. A předchozí majitel s rodinou zjevně využíval masážní vanu v bytě opravdu naplno. Jenže to při koupi bytu nemohli Doubkovi vědět. Nakonec spor vyřešil správce domu, který se přiklonil k výkladu paragrafu, že nelze vymáhat věc, o které současný majitel nevěděl, a začal vymáhat dluh po předchozím majiteli.

Pokud by se vám tedy při koupi bytu něco takového stalo a vy skutečně budete mít v ruce potvrzení od SVJ nebo správcovské firmy tak, jak je požadováno i zákonem, nelekněte se a situaci řešte argumentací o tom, že o dluhu jste nevěděli a ani jste neměli šanci se o něm žádným jiným způsobem dozvědět. Nedoplatek za ty měsíce, kdy byl předchozí majitel stále evidován v katastru nemovitostí, by pak skutečně měl přejít  na původního majitele. 

Monika Pěkná
Autor: Monika Pěkná

    Jako poradce v pojišťovnictví pracuji od roku 2000. Postupně jsem se vzdělávala v investicích a hypotékách. V posledních třech letech se věnuji též prodeji nemovitostí. Mohu tak klientům nabídnout kompletní balíček služeb jako finanční a realitní poradce. Jeden z posledních obchodních případů, tak poukazuje na velkou úsporu času, kterou svým klientům přináším.

Příklad:

     rodina si chtěla pořídit bydlení a oslovila je moje nabídka prodeje bytu. Byli z bytu nadšeni, již několik podobných viděli, ale tento je nejvíce nadchnul. Měli obavu z hypotéky a vůbec z celé té finanční transakce, že to nakonec nevyjde. Nabídla jsem jim, že se o vše postarám, tedy sjednání hypotéky, pojištění nemovitosti a pojištění životních rizik na míru, kdyby měli výpadek příjmu, aby i přesto byli schopni splácet. Vše jsme dotáhli do zdárného konce během 7 týdnů, včetně zápisu do katastru. Klient se mi při předávání přiznal, že nevěřil do poslední chvíle, že až list vlastnictví, kde byl zapsán, jej přesvědčilo, že je vše v pořádku. Byl mi velice vděčný, že jsem je těmi úskalími provedla a pomohla tak k vlastnímu bydlení.

     Pokud Vás cokoliv dalšího zajímá, využijte kontaktů na tomto webu. Ráda se s Vámi sejdu a budu Vám nápomocna.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Pět tajných souvislostí o penězích

zpracováním osobních údajů