Jak to teď bude s daní z nabytí nemovitosti a odečitatelnými úroky z hypoték?
17. 06. 2020

Jak to teď bude s daní z nabytí nemovitosti a odečitatelnými úroky z hypoték?

Rozvádí se. Situace, která bolí všechny zúčastněné strany. Ale přece jen má štěstí v neštěstí. Kdo? Moje známá. Kvůli řešení rodinné situace si pro sebe a dceru na konci roku 2019 koupila garsonku. V Praze, za docela velké peníze. A ještě měla podávat daňové přiznání kvůli koupi bytu a platit daň z nabytí nemovitosti.  

 
Daň z nabytí nemovitosti se platí už od roku 2016

Přišla ale koronavirová krize a vláda nyní řeší legislativní změny i v oblasti nemovitostí. Díky tomu nebudou muset lidé, kteří koupili nemovitost od prosince 2019, platit daň z nabytí nemovitosti. Zákon sice ještě není platný, ale v průběhu roku 2020 bude zcela jistě schválen. A to se zpětnou účinností.

Pro posouzení povinnosti platit daň z nabytí nemovitosti bude rozhodující datum zápisu nemovitosti do katastru. Zpětné zrušení této povinnosti se bude týkat nemovitostí zapsaných do katastru od 1. prosince 2019.

Pokud jste tedy nemovitost koupili dřív a vklad do katastru nemovitosti se uskutečnil do 30. listopadu 2019 včetně, máte bohužel „smolíka“. Naopak o “štěstí” můžou mluvit ti, kterým byla nemovitost zapsána do katastru od 1. prosince 2019 a dále.

 
Vratka už zaplacené daně

Pokud jste byli tak rychlí a stihli jste zaplatit daň z nabytí nemovitosti za svůj nový dům nebo byt, který jste si pořídili od prosince 2019 do současné chvíle, budete mít nárok na vrácení zaplacené částky. O vratku ale budete moci pravděpodobně požádat až po nabytí účinnosti zákona.

Očekává se, že plátci daně budou na vratku už zaplacené daně moci uplatnit obecný postup pro vrácení přeplatku podle daňového řádu. Pokud tedy bude skutečně zákon schválen ještě v tomto roce, což je téměř stoprocentně jisté, bude možné o vratitelný přeplatek podle daňového řádu požádat až do 4. ledna 2027. Přeplatek daně musí být správcem daně vrácen pak do 30 dnů od podání žádosti.

 
Bude možné si odečítat úroky z úvěrů na bydlení ze základu daně i nadále?

Vypadá to, že ano. Přesněji to v tuto chvíli vypadá tak, že tato možnost bude ponechána pro nově zakoupené nemovitosti už jen do konce roku 2021, poté už nebude možné uplatnit u nových hypoték úroky z nich jako daňově odečitatelné položky. Na refinancování úvěrů na bydlení se však tohle zákonné nařízení vztahovat nebude, nově refinancované úvěry od 1. ledna 2022 budou stále považovány za „staré“ půjčky na bydlení a stále u nich bude platit možnost uplatnit úroky jako odčitatelnou položku ze základu daně.

 
Podmínky pro prodej nemovitosti se také změní

Součástí nyní diskutovaného zákona by mělo být i prodloužení doby vlastnictví nemovitosti, od které nemusíte platit daň z příjmu, když svoji nemovitost budete prodávat. 

Aktuálně to znamená, že pokud prodáváte svoji nemovitost a nevlastníte ji déle než pět let, musíte uvést příjem z prodeje do svého daňového přiznání. Existují ale výjimky, kdy jste osvobozeni od daně z příjmu při prodeji nemovitosti a tím jsou například situace, když v nemovitosti bydlíte alespoň dva roky, nebo jde o dědictví, případně peníze z prodeje využijete na nákup nové nemovitosti stejné hodnoty.  

Tyto výjimky se měnit nebudou, nicméně potřebná délka vlastnění nemovitosti, abyste byli osvobozeni od daně z příjmu při prodeji nemovitosti, se prodlužuje na nejméně deset let. Tato změna se bude týkat nemovitostí, které nabydete od 1. ledna 2021.

Monika Pěkná
Autor: Monika Pěkná

    Jako poradce v pojišťovnictví pracuji od roku 2000. Postupně jsem se vzdělávala v investicích a hypotékách. V posledních třech letech se věnuji též prodeji nemovitostí. Mohu tak klientům nabídnout kompletní balíček služeb jako finanční a realitní poradce. Jeden z posledních obchodních případů, tak poukazuje na velkou úsporu času, kterou svým klientům přináším.

Příklad:

     rodina si chtěla pořídit bydlení a oslovila je moje nabídka prodeje bytu. Byli z bytu nadšeni, již několik podobných viděli, ale tento je nejvíce nadchnul. Měli obavu z hypotéky a vůbec z celé té finanční transakce, že to nakonec nevyjde. Nabídla jsem jim, že se o vše postarám, tedy sjednání hypotéky, pojištění nemovitosti a pojištění životních rizik na míru, kdyby měli výpadek příjmu, aby i přesto byli schopni splácet. Vše jsme dotáhli do zdárného konce během 7 týdnů, včetně zápisu do katastru. Klient se mi při předávání přiznal, že nevěřil do poslední chvíle, že až list vlastnictví, kde byl zapsán, jej přesvědčilo, že je vše v pořádku. Byl mi velice vděčný, že jsem je těmi úskalími provedla a pomohla tak k vlastnímu bydlení.

     Pokud Vás cokoliv dalšího zajímá, využijte kontaktů na tomto webu. Ráda se s Vámi sejdu a budu Vám nápomocna.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Pět tajných souvislostí o penězích

zpracováním osobních údajů