Neprávem přiřazené dluhy řešte co nejdříve
09. 09. 2020

Neprávem přiřazené dluhy řešte co nejdříve

Sice věřím, že vás taková situace nikdy nepotká, ale přesto se vyplatí být na něco podobného připraven. Alespoň teoreticky. Někdy se totiž může stát, že vám přijde platební příkaz od soudu nebo upozornění na nezaplacený dluh. I přesto, že jste platbu za dluh, službu nebo zboží už dávno provedli.

Reagujte 

Nejhorší, co můžete udělat, je mávnout nad tím rukou. Možná si řeknete, že už je to dávno vyřešené a netýká se vás to, ale opak je pravdou. Může se totiž stát, že na druhé straně to za vyřešené bohužel nepovažují a vám pak už rovnou přijde výzva k soudu nebo nedejbože exekutor. Přitom by bývalo stačilo, kdybyste reagovali okamžitě. Obzvlášť, když víte, že jste požadovanou částku zaplatili a můžete platbu doložit.

Pokud jste si jisti, že jste nikdy takový dluh neměli a víte, že upomínka nebo platební příkaz nejsou vtípkem vašich přátel, reagujte taktéž. Můžete podat stížnost proti rozhodnutí nebo tzv. odpor.

Jestli jste v minulosti opravdu nějaký dluh měli a už je to delší dobu, využijte uplatnění tzv. promlčecí doby. Ta činí tři roky od doby, kdy vznikla povinnost peněžitou pohledávku splatit. Možnost promlčení údajného dluhu je ale možné u soudu využít pouze tehdy, pokud se vy jako ten, který má dluh splatit, ozvete a o promlčení požádáte.

Lhůta 15 dní

Proto pokud vám dorazí „neoprávněný“ platební rozkaz od soudu, podejte do 15 dnů od jeho doručení tzv. odpor. V případě, že je pohledávka uhrazena nebo případně promlčena, bude platební rozkaz v plném rozsahu zrušen a soud nařídí ohledně podané žaloby jednání. Na jednání pak můžete uplatnit buď námitku promlčení pohledávky nebo doložit, že jste ji řádně zaplatili.

Dělat mrtvého brouka se nevyplatí

Prostě strategie „mrtvého brouka“ v tomhle případě není rozumná, i když opravdu nikomu nic nedlužíte. Minimálně se obraťte na toho, kdo váš údajný dluh chce splatit, a pokud už vám přišlo upozornění od soudu nebo exekutora, tak i na zprocesovatele celého řízení podáním už zmíněného odporu nebo stížnosti. Případnému zahájení exekučnímu řízení se braňte návrhem na jeho zastavení. 

Lepší je včas a co nejdříve tuhle záležitost začít řešit, než se dostat do slepé uličky, exekuce nebo k soudu.

 

Monika Pěkná
Autor: Monika Pěkná

    Jako poradce v pojišťovnictví pracuji od roku 2000. Postupně jsem se vzdělávala v investicích a hypotékách. V posledních třech letech se věnuji též prodeji nemovitostí. Mohu tak klientům nabídnout kompletní balíček služeb jako finanční a realitní poradce. Jeden z posledních obchodních případů, tak poukazuje na velkou úsporu času, kterou svým klientům přináším.

Příklad:

     rodina si chtěla pořídit bydlení a oslovila je moje nabídka prodeje bytu. Byli z bytu nadšeni, již několik podobných viděli, ale tento je nejvíce nadchnul. Měli obavu z hypotéky a vůbec z celé té finanční transakce, že to nakonec nevyjde. Nabídla jsem jim, že se o vše postarám, tedy sjednání hypotéky, pojištění nemovitosti a pojištění životních rizik na míru, kdyby měli výpadek příjmu, aby i přesto byli schopni splácet. Vše jsme dotáhli do zdárného konce během 7 týdnů, včetně zápisu do katastru. Klient se mi při předávání přiznal, že nevěřil do poslední chvíle, že až list vlastnictví, kde byl zapsán, jej přesvědčilo, že je vše v pořádku. Byl mi velice vděčný, že jsem je těmi úskalími provedla a pomohla tak k vlastnímu bydlení.

     Pokud Vás cokoliv dalšího zajímá, využijte kontaktů na tomto webu. Ráda se s Vámi sejdu a budu Vám nápomocna.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Pět tajných souvislostí o penězích

zpracováním osobních údajů